Medarbetare

Cornelia Filipsson

Landskapsarkitekt

073-145 00 50
cornelia.filipsson@urbio.se

Daniel Ericsson

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0700-83 31 46
daniel.ericsson@urbio.se

Emma Butler

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0721-88 87 46
emma.butler@urbio.se

Emma Simonsson

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 54
emma.simonsson@urbio.se

Hanna Ahlström Isacson

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 53
hanna.a.isacson@urbio.se

Johan Ask

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 56
johan.ask@urbio.se

Johanna Groop

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 52
johanna.groop@urbio.se

Lina Lo Gillefalk

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 58
lina.gillefalk@urbio.se

Linda Pettersson

Landskapsarkitekt LAR/MSA, kontorschef

0730-42 95 39
linda.pettersson@urbio.se

Marta Drapinska (Föräldraledig)

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 44
marta.drapinska@urbio.se

Mattias Gustafsson

Landskapsarkitekt LAR/MSA, VD och ägare

0722-31 63 00
mattias.gustafsson@urbio.se

Mikaela Svensson

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 08 88
mikaela.svensson@urbio.se

Olof Olterman

Landskapsarkitekt MSA

0731-45 00 57
olof.olterman@urbio.se

Sara Lovisin

Landskapsarkitekt MSA

0704-10 03 12
sara.lovisin@urbio.se

Ulrika Bergbrant

Landskapsarkitekt LAR/MSA

0731-45 00 51
ulrika.bergbrant@urbio.se

Wei Yun Lin

Urban designer

0731-45 00 55
weiyun.lin@urbio.se



Kontoren

Urbio har kontor på Björns Trädgårdsgränd 1 i Stockholm och Föreningsgatan 2 i Göteborg.
På båda platserna delar vi kontor med andra kreativa arkitektföretag.

Kom gärna och hälsa på!

Stockholm



Göteborg

Uppdragsförfrågningar

För förfrågningar om nya uppdrag, tävlingar och samarbeten vänligen kontakta Urbios delägare Linda Pettersson (0730-42 95 39) eller Mattias Gustafsson (0722-31 63 00).

Jobbmöjligheter

Har du erfarenhet av landskapsgestaltning och projektering? Urbio söker just nu dig som vill ha en vardag där du aktivt får arbeta med att föra naturen närmare människan genom landskapsarkitektur. Vi behöver förstärka med:

– uppdragsansvarig landskapsarkitekt
– handläggande landskapsarkitekt

Ansök genom att skicka in ditt CV och portfolio till oss.
Vid frågor, hör av dig till Linda på 0730-42 95 39.

jobb@urbio.se